KONTAKT

Robotyzacja w handlu i usługach

4 grudnia 2020

Tydzień temu poruszyliśmy temat robotyzacji procesów przemysłowych, będących ważnym składnikiem rozwoju technologicznego, jednak automatyzacja postępuje i swoim wpływem ogarnia już nie tylko sektor przemysłowy. Pochylmy się nad usługami i handlem. Jaki wpływ może mieć technologia na rozwój tych gałęzi gospodarki?

 

Zmiana oczekiwań klientów motorem napędowym automatyzacji

 

Przemysł ciężki to fundament, dzięki niemu możemy korzystać z wszelkich dobrodziejstw jakie serwuje nowoczesna technologia i nie tylko. Jednak to usługi i handel są motorem napędowym całej tej maszyny. To te sektory nastawione są na bezpośredni kontakt z odbiorcą końcowym, to właśnie w nich kreują się trendy, tworzy się popyt. Dzięki opiniom i oczekiwaniom klientów wyznaczane są kierunki rozwoju i zmian wszystkich istniejących branż. Bardzo często w grę wchodzą tu emocje i psychologia. Dlatego dziwić może fakt, że nawet w tak osobliwych częściach gospodarki dochodzi do rewolucji związanej z automatyzacją procesów.

Odpowiedzią są zmiany jakie zachodzą w świadomości i oczekiwaniach klientów. Coraz mniej wagi przykłada się do interakcji międzyludzkiej, a coraz więcej do sprawności, szybkości, bezproblemowości wszystkiego co robimy. Odbiorca oczekuje usługi świadczonej w sposób wymagający poświęcenia jak najmniejszej ilości czasu, jednocześnie wykonanej jak najlepiej. Nowoczesność przyzwyczaja do wygodnego trybu życia i ten proces będzie postępować, dlatego w celu utrzymania konkurencyjności nie należy opierać się prądowi tylko płynąć z nim, sukcesywnie inwestując w usprawnienie i zautomatyzowanie świadczonych usług.

 

Kolejna rewolucja handlowa

 

Początku istnienia handlu nie sposób określić. Istnieje tak długo, jak długo istnieją myślące, mające potrzeby istoty. Zachowania możliwe do określenia słowem „handel” można zauważyć już nawet u zwierząt. Przez wszystkie lata przechodził niezliczone rewolucje, kolejna z nich, u której progu stoimy jest więc naturalną koleją rzeczy. Automatyzacja handlu przejawia się w kilku sferach:

- przetwarzanie procesu zamówienia i obsługa klienta
- magazynowanie i logistyka
- vending oraz sklepy bezobsługowe
- automatyczni asystenci sklepowi

Pierwszy z tych punktów chyba nikogo nie powinien dziwić. Branża e-commerce rozwija się szybko, sklepy automatycznie przetwarzają zamówienia, przyjmują płatności, wysyłają wszystkie potrzebne emaile. Obsługa klienta opiera się na zautomatyzowanych procedurach rozwiązywania problemów, dopiero w ostateczności doprowadzając do bezpośredniej konfrontacji z żywym człowiekiem. Łączy się to z punktem drugim, gdyż coraz częściej powstają w pełni zautomatyzowane centra logistyczne, obsługiwane przez roboty magazynujące, pakujące i przekazujące paczki do wysyłki. Amerykański gigant Amazon prowadzi nawet próby z zaprogramowanymi dronami błyskawicznie dostarczającymi paczki do swoich klientów. Jeśli wszystkie te procesy udałoby się połączyć, powstałby całkowicie autonomiczny sklep wysyłkowy! Z kolei vending, czyli popularne automaty sprzedażowe znane są od lat, jednak od niedawna obserwujemy ich rozkwit. Stają się bardziej użyteczne, oferując coraz większą gamę towarów, od biżuterii po, uwaga… całe samochody! Otwierają się też (nawet w Polsce!) pierwsze eksperymentalne sklepy take’n’go, w których cały proces płatności odbywa się automatycznie i błyskawicznie, bez konieczności obsługi kasowej.

Jakby tego było mało, w sklepach WalMart od niedawna można spotkać roboty przemierzające hale sklepowe w poszukiwaniu brakujących towarów, błędnie ułożonych etykiet, produktów z kończącym się terminem przydatności.

 

Usługi na nowym kursie

 

Sektor usług również znajduje się na skraju rewolucji. Nic dziwnego, inwestycja w automatyzację zwraca się bardzo szybko, a następnie przynosi duże zyski i wiele innych dodatkowych profitów. Już teraz przedstawiciele zawodów takich jak telemarketer, recepcjonista, sprzedawca czy bibliotekarz  powinni zacząć myśleć nad dodatkową edukacją i poszerzaniem kompetencji, bo być może właśnie ich czeka całkowita zmiana stanowisk lub całej branży w której pracują. Wszystko to przez dynamiczny rozwój algorytmów sztucznej inteligencji, pozwalającej na wierne odtwarzanie wielu zachowań ludzkich, szczególnie tych rutynowych i powtarzalnych. Jednak nie jest to powód do zmartwień o znaczną redukcję etatów, gdyż na ich miejsce powstaną nowe, nieznane jeszcze zawody, wymagające większego udziału cech typowo „ludzkich”.

Według analityków, na pierwszy ogień automatyzacji pójdzie sektor finansowy oraz IT. Już teraz to właśnie te branże poświęcają na RPA (Robotic Process Automation) największe nakłady pieniężne. W tej dziedzinie robotyzacji podlegać mogą wszystkie sprawy związane z obsługą klienta, zarządzaniem danymi, tworzeniem sprawozdań, raportów. Powstają wirtualni doradcy serwisowi, analitycy finansowi i giełdowi, którzy na podstawie danych historycznych oraz algorytmów uczenia maszynowego mogą z ogromną skutecznością wypełniać powierzone im zadania.

Proces automatyzacji usług postępuje na wielu frontach. Czego ciekawym dowodem jest fakt, że nawet tak skomplikowana dziedzina jak medycyna wykorzystuje już roboty. A to dzięki firmie Intuitive Surgical i ich robotowi chirurgicznemu Da Vinci. Jednak doświadczenie pokazało, że robot ten, stworzony w celu przeprowadzania operacji kardiochirurgicznych, jeszcze nie do końca potrafi sprostać powierzonym zadaniom i na ten moment wykorzystuje się go w ginekologii i urologii, co tak czy inaczej zasługuje na niemały szacunek.

 

Pracuj mądrzej a nie ciężej

 

Powyższe zdanie to prawda uniwersalna, mająca rację bytu w praktycznie każdej dziedzinie życia. Dokładnie tak jest również w sektorach usług oraz handlu. Dążenie do rozwoju jest podstawowym celem każdej jednostki, a w tym wypadku rozwój oznacza osiąganie coraz lepszych wyników przy jednoczesnym zmniejszaniu nakładów finansowych, czasowych i ludzkich. Dlatego jeśli technologia daje możliwość, bez wahania z niej korzystajmy przekazując wszystko co możliwe zaawansowanej automatyce, tym samym wykorzystując wiele cenniejsze zasoby ludzkie do prac wymagających cech, których żaden robot nigdy się zdobędzie: kreatywności, myślenia ponad schematami oraz może przede wszystkim emocjonalności.

 

 

Udostępnij ten wpis

Zobacz również

22 listopada 2022
NOWOŚĆ w ofercie: RECYKLER

Poznaj najnowsze urządzenie od SelfMaker: RECYKLER to samoobsługowe urządzenie do recyklingu opakowań, połączone z systemem motywacyjnym dla użytkowników, aplikacją kioskową oraz mobilną. RECYKLER występuje w wersji wolnostojącej lub w formie dodatkowego modułu do automatu chłodzącego Coolockers z oferty SelfMaker.                SPECYFIKACJA TECHNICZNA: RECYKLER w obu wersjach jest wyposażona w dotykowy ekran wysokiej rozdzielczości, […]

26 lipca 2022
Podsumowanie akcji #GreenSelfEvolution

Jeśli uważnie śledzicie nasze social media, wiecie że już w grudniu 2021 roku zaangażowaliśmy się w akcję sadzenia drzew, którą nazwaliśmy i oznaczyliśmy tagiem #GreenSelfEvolution. Za środki przeznaczane co roku na prezenty świąteczne dla naszych pracowników i współpracowników kupiliśmy sadzonki, które dzięki portalowi posadzimy.pl zostały wykorzystane do zalesienia miejsc wymagających odnowienia drzewostanu. Jednak na tym […]

17 maja 2022
Google otwiera nowe centrum cyberbezpieczeństwa w Maladze

Światowy, znany wszystkim gigant technologiczny – Google, wybrał bliską nam Malagę jako lokację dla swojego nowego centrum cyberbezpieczeństwa. Na 2500 metrach przestrzeni biurowej będą odbywać się sesje szkoleniowe, debaty, warsztaty oraz programy mentoringowe dotyczące bezpieczeństwa branży IT, ale również zaawansowane badania i działania rozwojowe. Głównym inwestorem i jednocześnie rezydentem nowego centrum jest należąca do Google […]

7 marca 2022
Jak ulepszyć "ostatnią milę?"

„Ostatnia mila” zaczyna się w momencie w którym przesyłka znajdzie się w przestrzeni załadunkowej środka transportu firmy kurierskiej. Od tej chwili zegar rusza, rozpoczynając wyścig z czasem na trasie pomiędzy magazynem lub centrum dystrybucyjnym, a domem klienta końcowego. Ten właśnie odcinek obfituje w najwięcej trudności, przeciwności i logistycznych utrudnień, które spędzają sen z powiek pracownikom […]

18 lutego 2022
Rynek e-grocery w Europie - 2022

Chyba większości z nas jeszcze jakiś czas temu ciężko było wyobrazić sobie robienie zakupów spożywczych przez Internet. Kiedy infrastruktura dostaw nie była tak rozwinięta, a przesyłka trwała nawet kilka dni, ryzyko utraty świeżości nabywanych produktów było bardzo wysokie. W ostatnich kilku latach nastąpił jednak pewien przełom, a technologia oraz presja rynku wymusiła znaczne poprawienie czasów […]

1 lutego 2022
Automaty paczkowe & e-commerce – rzut oka na rynek

Czasami rewolucja nadchodzi w samą porę, dokładnie wtedy kiedy dotychczasowe rozwiązania powoli przestają działać, ulegając zmieniającym się warunkom i przegrywając bój z nowymi trendami rynkowymi. Dokładnie tak było z pojawieniem się automatycznych stacji do odbioru przesyłek, zwanych także „lockersami”. Znane już od kilku lat, właśnie teraz świętują swój największy rozkwit. Przyczynił się do tego ogromny […]

27 stycznia 2022
#selfevolution w mediach: Nowe nawyki zakupowe Polaków - rozmowa z Markiem Wieteską, CEO SelfMaker

Wiemy, że pandemia zmieniła nawyki zakupowe Polaków – handel w ogromnym stopniu został przekierowany do Internetu a samoobsługa się rozwija. Jak to wygląda z perspektywy firmy zajmującej się automatyzacją procesów sprzedażowych?   Tak, to prawda, że pod wpływem pandemii Polacy zmienili swoje nawyki zakupowe i chętniej korzystają z kanałów e‑commerce. Początkowo było to podyktowane względami […]

19 stycznia 2022
PODSUMOWANIE 2021 ROKU W SELFMAKER

Kolejny pełny szybkiego rozwoju i sukcesów rok za nami. Może mniej szalony i mniej obfitujący w niespodzianki niż poprzedni, ale dzięki temu dużo bardziej nastawiony na aktywną pracę i dążenie do celu. Wykorzystaliśmy go w 110% uczestnicząc w wielu branżowych imprezach i targach, wprowadzając na rynek nowe urządzenia click&collect oraz self-service, a także podejmując współprace […]

22 grudnia 2021
#GreenSelfEvolution: na Święta posadziliśmy 100 drzew!

Czas świąt dla wielu firm jest okresem wzmożonej pracy związanej z końcem roku, ale i czasem podsumowań. Momentem, w którym chcemy podziękować tym, którzy przez cały rok towarzyszyli nam w codziennych wyzwaniach – pracownikom, partnerom biznesowym i podwykonawcom. Docenić trud i owoce współpracy, ambitne projekty i wzajemne wsparcie, które pozwoliło rozwijać nasze firmy. ❤ Dlatego […]

14 grudnia 2021
Przygotuj swój biznes na święta

Końcówka każdego roku jest zwykle bardzo szalonym czasem dla właścicieli sklepów, szczególnie tych oferujących elektronikę, zabawki, elementy wystroju domu. Branża spożywcza również przechodzi istne oblężenie. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia są przyczyną wzrostu aktywności zakupowej klientów, wzmagając tym samym ich impulsywność oraz chęć wydawania większej ilości pieniędzy niż zazwyczaj. Szał związany z kupowaniem prezentów oraz […]

1 2 3 5

Najnowsze newsy

Co słychać w świecie automatyzacji? Poznaj najnowsze doniesienia z życia grupy SelfMaker. Nowe urządzenia, wdrożenia oraz eventy.
Aktualności >

Zacznijmy Twój projekt

Żadne wyzwanie nas nie zaskoczy. Przeanalizujemy Twój biznes i zaproponujemy Ci rozwiązania, które wyniosą go na wyższy poziom.
Porozmawiajmy >

Kariera w Selfmaker

Pracuj z wśród najlepszych specjalistów branży, tworząc rozwiązania zmieniające codzienność nas wszystkich.
Współpracujmy >
Jesteśmy spółką technologiczną projektującą i budującą multifunkcyjne urządzenia samoobsługowe, narzędzia integracyjne oraz oprogramowanie.
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJE
© Copyright 2022 - SelfMaker - All Rights Reserved
cross-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram