KONTAKT

Przygotuj swój biznes na święta

14 grudnia 2021

Końcówka każdego roku jest zwykle bardzo szalonym czasem dla właścicieli sklepów, szczególnie tych oferujących elektronikę, zabawki, elementy wystroju domu. Branża spożywcza również przechodzi istne oblężenie. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia są przyczyną wzrostu aktywności zakupowej klientów, wzmagając tym samym ich impulsywność oraz chęć wydawania większej ilości pieniędzy niż zazwyczaj. Szał związany z kupowaniem prezentów oraz przygotowywaniem potraw na święta oznacza zwiększone zyski, ale również stawia wiele przeszkód pod nogami sprzedawców.

 

Trudne lata

 

Taki schemat to już tradycja, którą każdy posiadacz biznesu w branży retail chce wykorzystać do maksimum. To w grudniu widzimy najwięcej reklam, najciekawsze promocje, a kreatywne sposoby przyciągnięcia klienta wyrastają jak grzyby po deszczu. Jednak ostatnie dwa lata są inne, o wiele trudniejsze. Oczywiście winę za to ponosi sytuacja związana z pandemią.

W skali globalnej mamy problem z niewystarczającą dostępnością towaru, za którą winę ponoszą trudności z dostawami, przestoje fabryk, braki półproduktów i komponentów składowych. Jednak kłopoty nie omijają także etapu „ostatniej mili”, a te dotykają nas bezpośrednio. Łańcuchy dostaw, szczególnie w okresie świątecznym są zapchane do granic możliwości, wysyłki trwają dłużej niż zaplanowano, łatwiej o błędy, pomyłki i zniszczenia przesyłek. Wszystko to sprawia, że klienci z obawy przed porażką zaczęli częściej sięgać po tradycyjne metody zakupowe i odwiedzać sklepy fizyczne. Szacuje się, że w bieżącym roku wydatki klientów w sklepach mogą wzrosnąć o 6,6% w stosunku do roku 2020, a w sezonie przedświątecznym sprzedaż odzieży i biżuterii wzrośnie o około 50% w odniesieniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku.

Jednak gdzieś z boku tego wszystkiego są nadal obawy społeczeństwa przed bezpośrednim kontaktem z innymi. Pandemia pomimo wkładanych wysiłków nie traci na intensywności, ryzyko zarażenia jest nadal wysokie, a chcąc je ograniczyć powinniśmy szerokim łukiem omijać miejsca wypełnione tłumem. Stoi to w lekkiej sprzeczności z poprzednim akapitem, dlatego przedsiębiorcy poszukują metod, które pogodzą te wątpliwości i pozwolą na jak najbardziej skuteczne stawienie czoła wyzwaniom.

 

Sklep gotowy na szał zakupów

Doświadczony właściciel placówki handlowej bardzo dokładnie zna profil i przyzwyczajenia swojego klienta. Wie, które towary sprzedają się najlepiej w danym sezonie, a których zbyt jest pomijalnie mały. Dlatego będąc świadomym zbliżającego się sezonu świątecznego, może zadbać o odpowiednie stany magazynowe, mogące sprostać zwiększonemu popytowi.

Zwiększenie nakładów kadrowych i odpowiednie przeszkolenie personelu również nie pozostaje bez znaczenia. Okres świąteczny jest czasem intensywnych zakupów, często podsyconych emocjami, pośpiechem. Niezwykle ważne jest zapewnienie klientom obsługi na najwyższym poziomie i zadbanie o ich pozytywne doświadczenia,.

Trzecim niezbędnym elementem jest opracowanie alternatywnych, najlepiej bezkontaktowych i szybkich metod realizacji zakupów przez klientów, takich jak dostawa do domu, odbiór zamówień online na terenie sklepu, lub w automacie paczkowym.

 

BOPIL to skrót który musisz znać

 

Buy-Online-Pickup-In-Store (BOPIS) to znany w branży retail skrót, oznaczający odbiór zamówień internetowych w sklepie stacjonarnym. Ten sposób realizacji zakupów świętował swój szczyt popularności podczas lockdownów, których efektem było zamknięcie supermarketów. Sklepy próbując ratować swoją trudną sytuację, zachęcały do robienia zamówień przez internet i odbieraniu ich w przygotowanych punktach, najczęściej przy wejściach do budynku. Rozwiązanie sprawdziło się, a teraz przechodzi ewolucję na kolejny etap rozwoju. Ewoluowała również nazwa, zastępując słowo „Store”, bardziej odpowiednim „Locker”. Chodzi oczywiście o odbiór zamówień w zautomatyzowanych stacjach paczkowych, ulokowanych w sąsiedztwie sklepów stacjonarnych (click & collect). Takie rozwiązanie daje 100% bez kontaktowość, szybkość, komfort, dyskrecję oraz przede wszystkim dostępność 24/7. Na naszym blogu możesz przeczytać business case z zastosowania takich urządzeń w sieci Leroy Merlin (KLIK)

Jak to działa?

  1.     Klient robi zakupy online na stronie sklepu i jako metodę dostawy wybiera odbiór w automacie.
  2.     Obsługa przyjmuje, pakuje i umieszcza zamówienie w skrytce. Klient powiadamiany jest o możliwości odbioru.
  3.     Odbiór może nastąpić o dowolnym czasie, wygodnie i bez kontaktu z innymi.
  4.     Dodatkowo, urządzenia posiadają możliwość wykonania zwrotu towaru w prosty i bezkontaktowy sposób.

Tego typu zaawansowane stacje paczkowe możesz dostosować precyzyjnie do swoich potrzeb, zarówno od strony technicznej jak i wizualnej. Urządzenia SELFLOCKER (kliknij) są technologicznie zaawansowanymi maszynami, które sprostają każdemu powierzonemu zadaniu click & collect. Wykonane z największą precyzją, przy użyciu najwyższej jakości materiałów, a dodatkowo wyposażone w zintegrowany system obsługi zdalnej (aplikacje dla klienta i obsługi) z pewnością ułatwią przejście przez wymagający sezon świąteczny.

Dzięki nowoczesnym technologiom, które stosujemy w naszych urządzeniach, taki sposób robienia zakupów jest możliwy nawet w przypadku zakupów spożywczych. Do tego celu stworzyliśmy COOLOCKERS (kliknij aby dowiedzieć się więcej), czyli automat paczkowy wyposażony w moduły chłodnicze i mroźnicze. Takie rozwiązanie pozwala na dostarczanie produktów świeżych i mrożonek bez ryzyka przerwania ciągu chłodniczego. 

 

Wyprzedź konkurencję

 

Świąteczne zakupy to emocjonujący i stresujący proces. Sentymenty odkładane są na bok, na rzecz skuteczności, dostępności i szybkości przechodzenia przez tą zazwyczaj uciążliwą drogę. Sezon bożonarodzeniowy w roku 2021 będzie wyzwaniem dla detalistów i polem do popisu w kwestii kreatywności doboru metod pozyskania i utrzymania klientów. Odpowiedzialny właściciel zadba o dostępność produktów, odpowiednie zaplecze kadrowe oferujące najwyższy poziom obsługi oraz szeroki wybór metod dostawy. Warto postarać się o pozytywne doświadczenia klientów w ostatnich tygodniach roku, gdyż mogą one bezpośrednio przełożyć się na wyniki w latach kolejnych. 

 

Jeśli nie chcesz pozostawać w tyle i stale nadążać za najnowszymi trendami, a dzięki temu zwiększyć zadowolenie klientów z świątecznych zakupów w Twoim sklepie, KLIKNIJ TUTAJ i skontaktuj się z działem sprzedaży SelfMaker. Nasi specjaliści dokładnie przeanalizują Twoją sytuację i zaproponują najlepiej dopasowane rozwiązania samoobsługowe.

Udostępnij ten wpis

Zobacz również

22 listopada 2022
NOWOŚĆ w ofercie: RECYKLER

Poznaj najnowsze urządzenie od SelfMaker: RECYKLER to samoobsługowe urządzenie do recyklingu opakowań, połączone z systemem motywacyjnym dla użytkowników, aplikacją kioskową oraz mobilną. RECYKLER występuje w wersji wolnostojącej lub w formie dodatkowego modułu do automatu chłodzącego Coolockers z oferty SelfMaker.                SPECYFIKACJA TECHNICZNA: RECYKLER w obu wersjach jest wyposażona w dotykowy ekran wysokiej rozdzielczości, […]

26 lipca 2022
Podsumowanie akcji #GreenSelfEvolution

Jeśli uważnie śledzicie nasze social media, wiecie że już w grudniu 2021 roku zaangażowaliśmy się w akcję sadzenia drzew, którą nazwaliśmy i oznaczyliśmy tagiem #GreenSelfEvolution. Za środki przeznaczane co roku na prezenty świąteczne dla naszych pracowników i współpracowników kupiliśmy sadzonki, które dzięki portalowi posadzimy.pl zostały wykorzystane do zalesienia miejsc wymagających odnowienia drzewostanu. Jednak na tym […]

17 maja 2022
Google otwiera nowe centrum cyberbezpieczeństwa w Maladze

Światowy, znany wszystkim gigant technologiczny – Google, wybrał bliską nam Malagę jako lokację dla swojego nowego centrum cyberbezpieczeństwa. Na 2500 metrach przestrzeni biurowej będą odbywać się sesje szkoleniowe, debaty, warsztaty oraz programy mentoringowe dotyczące bezpieczeństwa branży IT, ale również zaawansowane badania i działania rozwojowe. Głównym inwestorem i jednocześnie rezydentem nowego centrum jest należąca do Google […]

7 marca 2022
Jak ulepszyć "ostatnią milę?"

„Ostatnia mila” zaczyna się w momencie w którym przesyłka znajdzie się w przestrzeni załadunkowej środka transportu firmy kurierskiej. Od tej chwili zegar rusza, rozpoczynając wyścig z czasem na trasie pomiędzy magazynem lub centrum dystrybucyjnym, a domem klienta końcowego. Ten właśnie odcinek obfituje w najwięcej trudności, przeciwności i logistycznych utrudnień, które spędzają sen z powiek pracownikom […]

18 lutego 2022
Rynek e-grocery w Europie - 2022

Chyba większości z nas jeszcze jakiś czas temu ciężko było wyobrazić sobie robienie zakupów spożywczych przez Internet. Kiedy infrastruktura dostaw nie była tak rozwinięta, a przesyłka trwała nawet kilka dni, ryzyko utraty świeżości nabywanych produktów było bardzo wysokie. W ostatnich kilku latach nastąpił jednak pewien przełom, a technologia oraz presja rynku wymusiła znaczne poprawienie czasów […]

1 lutego 2022
Automaty paczkowe & e-commerce – rzut oka na rynek

Czasami rewolucja nadchodzi w samą porę, dokładnie wtedy kiedy dotychczasowe rozwiązania powoli przestają działać, ulegając zmieniającym się warunkom i przegrywając bój z nowymi trendami rynkowymi. Dokładnie tak było z pojawieniem się automatycznych stacji do odbioru przesyłek, zwanych także „lockersami”. Znane już od kilku lat, właśnie teraz świętują swój największy rozkwit. Przyczynił się do tego ogromny […]

27 stycznia 2022
#selfevolution w mediach: Nowe nawyki zakupowe Polaków - rozmowa z Markiem Wieteską, CEO SelfMaker

Wiemy, że pandemia zmieniła nawyki zakupowe Polaków – handel w ogromnym stopniu został przekierowany do Internetu a samoobsługa się rozwija. Jak to wygląda z perspektywy firmy zajmującej się automatyzacją procesów sprzedażowych?   Tak, to prawda, że pod wpływem pandemii Polacy zmienili swoje nawyki zakupowe i chętniej korzystają z kanałów e‑commerce. Początkowo było to podyktowane względami […]

19 stycznia 2022
PODSUMOWANIE 2021 ROKU W SELFMAKER

Kolejny pełny szybkiego rozwoju i sukcesów rok za nami. Może mniej szalony i mniej obfitujący w niespodzianki niż poprzedni, ale dzięki temu dużo bardziej nastawiony na aktywną pracę i dążenie do celu. Wykorzystaliśmy go w 110% uczestnicząc w wielu branżowych imprezach i targach, wprowadzając na rynek nowe urządzenia click&collect oraz self-service, a także podejmując współprace […]

22 grudnia 2021
#GreenSelfEvolution: na Święta posadziliśmy 100 drzew!

Czas świąt dla wielu firm jest okresem wzmożonej pracy związanej z końcem roku, ale i czasem podsumowań. Momentem, w którym chcemy podziękować tym, którzy przez cały rok towarzyszyli nam w codziennych wyzwaniach – pracownikom, partnerom biznesowym i podwykonawcom. Docenić trud i owoce współpracy, ambitne projekty i wzajemne wsparcie, które pozwoliło rozwijać nasze firmy. ❤ Dlatego […]

25 listopada 2021
SelfMaker na EXPO 2020 Dubai

Za nami największe targi w jakich kiedykolwiek mieliśmy przyjemność uczestniczyć i szczerze powiedziawszy bardzo trudno będzie je przebić w przyszłości. Zgodnie z zapowiedziami i tym, co mogliście oglądać na naszym fanpage, w dniach 6-10 listopada wzięliśmy udział w światowej wystawie EXPO 2020, która tym razem odbyła się w Dubaju. Pierwotnie miała mieć miejsce już rok […]

1 2 3 5

Najnowsze newsy

Co słychać w świecie automatyzacji? Poznaj najnowsze doniesienia z życia grupy SelfMaker. Nowe urządzenia, wdrożenia oraz eventy.
Aktualności >

Zacznijmy Twój projekt

Żadne wyzwanie nas nie zaskoczy. Przeanalizujemy Twój biznes i zaproponujemy Ci rozwiązania, które wyniosą go na wyższy poziom.
Porozmawiajmy >

Kariera w Selfmaker

Pracuj z wśród najlepszych specjalistów branży, tworząc rozwiązania zmieniające codzienność nas wszystkich.
Współpracujmy >
Jesteśmy spółką technologiczną projektującą i budującą multifunkcyjne urządzenia samoobsługowe, narzędzia integracyjne oraz oprogramowanie.
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJE
© Copyright 2022 - SelfMaker - All Rights Reserved
cross-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram