KONTAKT

Kiosk samoobsługowy: Twój sprzymierzeniec czy najgorszy wróg?

18 września 2020

W SelfMaker kochamy wizję automatyzacji świata, fascynujemy się nią i mocno kibicujemy jak najszybszemu jej spełnieniu. Nic dziwnego, w końcu jesteśmy firmą, która właśnie na tej wizji została oparta w swoich najgłębszych fundamentach, która aktywnie się przyczynia, budując urządzenia samoobsługowe, rozwijając technologię w kierunku poszerzenia spektrum możliwości wykorzystania Sztucznej Inteligencji, robotyzacji i Internetu Rzeczy w życiu codziennym. To nasza praca i pasja jednocześnie, dlatego rozumiemy wszelkie zagadnienia związane z tematyką automatyzacji. Mamy jednak świadomość, że idea samoobsługowego świata nie zawsze i nie do końca jest postrzegana jako poprawa jakości życia, jako krok w dobrym kierunku.

 

Nie potrzebuję Cię!

 

Nie będzie chyba żadną niespodzianką, że największe obawy związane z przekazaniem części obowiązków urządzeniom samoobsługowym budzi wśród ludzi ryzyko stawania się coraz bardziej zbędnymi. Panuje głębokie przekonanie, że pewnego dnia maszyny mogą przejąć miejsca pracy, wyręczać ludzi tak bardzo i w tak wielu aspektach, że Ci przestaną już być nieodłączną częścią społeczeństwa. Ryzyko utraty posady na rzecz tańszej w utrzymaniu, ale i bezdusznej aparatury bardzo mocno działa na wyobraźnię, szczególnie teraz, kiedy coraz częściej spotkać można automaty, kioski, samoobsługowe kasy czy zautomatyzowane terminale przesyłkowe. Obrazki, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były domeną filmów science-fiction powoli stają się częścią naszej rzeczywistości, dlatego lęk przed kierunkiem w jaki cały ten trend podąży wydaje się być uzasadniony. Ale czy na pewno? My uważamy, że jest zdecydowanie inaczej!

 

Nie taki diabeł straszny, jak go malują

 

Wyłączmy więc kierujące nami emocje i chłodno spójrzmy na to, co kioski samoobsługowe mogą zaoferować nam, jako konsumentom ale i tym najbardziej zainteresowanym - pracownikom. Automatyzacja wykorzystywana jest od wielu lat w fabrykach, zakładach produkcyjnych, przemyśle jednak jej obecność nie daje tak czystego poglądu na sprawę, dlatego na potrzeby tego tekstu skupmy się na placówkach, w których już teraz obecność samoobsługi oraz Sztucznej Inteligencji jest najbardziej odczuwalna. Na restauracjach szybkiej obsługi, sklepach, hotelach czy elementach infrastruktury transportu publicznego.

Prawdą jest, że głównym celem wykorzystywania elementów samoobsługowych w tego typu miejscach nie jest chęć podreperowania budżetu poprzez zwolnienie pracowników, ale poprzez zachęcenie klientów zwiększonym komfortem i pozytywnym doświadczeniem z użytkowania. Zastosowanie kiosków poprawia zadowolenie gości, zwiększa przepustowość linii kas, ale także odciąża obsługę zarówno fizycznie jak i psychicznie. Wszystko to w dłuższej perspektywie wpływa na zwiększoną sprzedaż a finalnie na sukces danej placówki.

 

Ramię w ramię, nie przeciw sobie

 

Świetnym przykładem kooperacji człowieka z maszyną jest sieć McDonald’s, w której pierwsze kioski zostały wprowadzone już prawie 10 lat temu. Doświadczenie pokazuje, że tak szeroko zakrojona akcja nie wpłynęła na redukcję etatów, za to pozwoliła uwolnić cenne zasoby ludzkie wprowadzając usługi, które wyniosły restauracje tej sieci na kolejny poziom pod względem jakości obsługi (wprowadzono dostawę do stolików). Taki przykład właściwie przeprowadzonej automatyzacji, możliwy do zweryfikowania dla każdego z nas pokazuje, że obawy są nieuzasadnione, a rzeczywistość jest o wiele bardziej kolorowa niż może się wydawać.

Ale co właściwie wpływa na pozytywny odbiór samych kiosków samoobsługowych?

  • Spersonalizowane zamówienia – czasami poziom skomplikowania zamówienia może przyprawić o ból głowy osobę, która je przyjmuje. Jednak maszyn problem ten nie dotyczy. Z pokorą przyjmą każdą fantazję, dają możliwość zamiany składników dania lub personalizacji usługi. Dodatkowy plus odczują osoby nieśmiałe, ale wybredne – nie muszą przed nikim czuć zażenowania spowodowanego swoimi wysokimi wymaganiami.
  • Precyzja i kontrola – tam gdzie obecny jest człowiek, zawsze występuje ryzyko błędu. Dzięki kioskom klient bierze odpowiedzialność z pracownika i przyjmuje ją na swoje barki. Taki obrót spraw może być zaletą zarówno dla obsługi (np. restauracji) jak i dla osoby, która składa bardzo skomplikowane, duże i różnorodne zamówienie, jak grupowy obiad dla kilkunastu osób.
  • Dodatkowe informacje – obecność przekazu wizualnego podczas używania kiosku samoobsługowego poszerza wachlarz możliwości i informacji, które można szybko i przystępnie zakomunikować potencjalnym klientom. Czy to wartości spożywcze oraz składniki potraw, czy dodatkowe parametry techniczne towaru.
  • Atrakcyjność wizualna – nic tak nie działa na wyobraźnię, nie pobudza zmysłów i nie zachęca do zakupu, jak przepiękne zdjęcie posiłku, który wkrótce możemy mieć przed sobą na talerzu
  • Możliwości marketingowe – „A może frytki do tego?” – brzmi znajomo? Z kioskiem to irytujące pytanie staje się przeszłością, a zostaje zastąpione uprzejmą propozycją stworzenia zestawu lub skorzystania z dodatkowej promocji.
  • Brak barier językowych – kiosk samoobsługowy po odpowiednim przygotowaniu daje możliwość komfortowej obsługi klientów posługujących się różnymi językami, co daje wyraźną przewagę szczególnie w rejonach turystycznych lub różnorodnych kulturowo.
  • Wybór samych klientów – badania pokazują, że ponad połowa klientów chętnie korzysta z rozwiązań samoobsługowych w restauracjach czy hotelach. Szczególnie entuzjastycznie na kioski reagują osoby młodsze.

 

Co czai się za rogiem?

 

Liderzy w branży gastronomicznej, hotelarskiej i transportowej już od dłuższego czasu wytaczają kolejne samoobsługowe „działa”, co pokazuje, że trend dopiero się rozwija i nie ustanie w kolejnych latach. Co więcej, możliwości jakie daje technologia stale poszerzają horyzonty i pozwalają na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, które do tej pory nie były możliwe do realizacji. Eksperci są jednak zgodni, optymistycznie przyznając, że rozwój automatyzacji nigdy nie doprowadzi do redukcji etatów poprzez zastąpienie ludzi maszynami, a racjonalnie prowadzone punkty usługowe i gastronomiczne zawsze postawią dobro człowieka na pierwszym miejscu. Oczywiście, w wielu przypadkach charakter pracy się zmieni, niektóre obowiązki zostaną zastąpione innymi, jednak na ten moment wizja masowego przejęcia przez maszyny tak ważnej części życia jak praca pozostaje tylko i wyłącznie w sferze odległych fantazji.

Udostępnij ten wpis

Zobacz również

22 listopada 2022
NOWOŚĆ w ofercie: RECYKLER

Poznaj najnowsze urządzenie od SelfMaker: RECYKLER to samoobsługowe urządzenie do recyklingu opakowań, połączone z systemem motywacyjnym dla użytkowników, aplikacją kioskową oraz mobilną. RECYKLER występuje w wersji wolnostojącej lub w formie dodatkowego modułu do automatu chłodzącego Coolockers z oferty SelfMaker.                SPECYFIKACJA TECHNICZNA: RECYKLER w obu wersjach jest wyposażona w dotykowy ekran wysokiej rozdzielczości, […]

26 lipca 2022
Podsumowanie akcji #GreenSelfEvolution

Jeśli uważnie śledzicie nasze social media, wiecie że już w grudniu 2021 roku zaangażowaliśmy się w akcję sadzenia drzew, którą nazwaliśmy i oznaczyliśmy tagiem #GreenSelfEvolution. Za środki przeznaczane co roku na prezenty świąteczne dla naszych pracowników i współpracowników kupiliśmy sadzonki, które dzięki portalowi posadzimy.pl zostały wykorzystane do zalesienia miejsc wymagających odnowienia drzewostanu. Jednak na tym […]

17 maja 2022
Google otwiera nowe centrum cyberbezpieczeństwa w Maladze

Światowy, znany wszystkim gigant technologiczny – Google, wybrał bliską nam Malagę jako lokację dla swojego nowego centrum cyberbezpieczeństwa. Na 2500 metrach przestrzeni biurowej będą odbywać się sesje szkoleniowe, debaty, warsztaty oraz programy mentoringowe dotyczące bezpieczeństwa branży IT, ale również zaawansowane badania i działania rozwojowe. Głównym inwestorem i jednocześnie rezydentem nowego centrum jest należąca do Google […]

7 marca 2022
Jak ulepszyć "ostatnią milę?"

„Ostatnia mila” zaczyna się w momencie w którym przesyłka znajdzie się w przestrzeni załadunkowej środka transportu firmy kurierskiej. Od tej chwili zegar rusza, rozpoczynając wyścig z czasem na trasie pomiędzy magazynem lub centrum dystrybucyjnym, a domem klienta końcowego. Ten właśnie odcinek obfituje w najwięcej trudności, przeciwności i logistycznych utrudnień, które spędzają sen z powiek pracownikom […]

18 lutego 2022
Rynek e-grocery w Europie - 2022

Chyba większości z nas jeszcze jakiś czas temu ciężko było wyobrazić sobie robienie zakupów spożywczych przez Internet. Kiedy infrastruktura dostaw nie była tak rozwinięta, a przesyłka trwała nawet kilka dni, ryzyko utraty świeżości nabywanych produktów było bardzo wysokie. W ostatnich kilku latach nastąpił jednak pewien przełom, a technologia oraz presja rynku wymusiła znaczne poprawienie czasów […]

1 lutego 2022
Automaty paczkowe & e-commerce – rzut oka na rynek

Czasami rewolucja nadchodzi w samą porę, dokładnie wtedy kiedy dotychczasowe rozwiązania powoli przestają działać, ulegając zmieniającym się warunkom i przegrywając bój z nowymi trendami rynkowymi. Dokładnie tak było z pojawieniem się automatycznych stacji do odbioru przesyłek, zwanych także „lockersami”. Znane już od kilku lat, właśnie teraz świętują swój największy rozkwit. Przyczynił się do tego ogromny […]

27 stycznia 2022
#selfevolution w mediach: Nowe nawyki zakupowe Polaków - rozmowa z Markiem Wieteską, CEO SelfMaker

Wiemy, że pandemia zmieniła nawyki zakupowe Polaków – handel w ogromnym stopniu został przekierowany do Internetu a samoobsługa się rozwija. Jak to wygląda z perspektywy firmy zajmującej się automatyzacją procesów sprzedażowych?   Tak, to prawda, że pod wpływem pandemii Polacy zmienili swoje nawyki zakupowe i chętniej korzystają z kanałów e‑commerce. Początkowo było to podyktowane względami […]

19 stycznia 2022
PODSUMOWANIE 2021 ROKU W SELFMAKER

Kolejny pełny szybkiego rozwoju i sukcesów rok za nami. Może mniej szalony i mniej obfitujący w niespodzianki niż poprzedni, ale dzięki temu dużo bardziej nastawiony na aktywną pracę i dążenie do celu. Wykorzystaliśmy go w 110% uczestnicząc w wielu branżowych imprezach i targach, wprowadzając na rynek nowe urządzenia click&collect oraz self-service, a także podejmując współprace […]

22 grudnia 2021
#GreenSelfEvolution: na Święta posadziliśmy 100 drzew!

Czas świąt dla wielu firm jest okresem wzmożonej pracy związanej z końcem roku, ale i czasem podsumowań. Momentem, w którym chcemy podziękować tym, którzy przez cały rok towarzyszyli nam w codziennych wyzwaniach – pracownikom, partnerom biznesowym i podwykonawcom. Docenić trud i owoce współpracy, ambitne projekty i wzajemne wsparcie, które pozwoliło rozwijać nasze firmy. ❤ Dlatego […]

14 grudnia 2021
Przygotuj swój biznes na święta

Końcówka każdego roku jest zwykle bardzo szalonym czasem dla właścicieli sklepów, szczególnie tych oferujących elektronikę, zabawki, elementy wystroju domu. Branża spożywcza również przechodzi istne oblężenie. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia są przyczyną wzrostu aktywności zakupowej klientów, wzmagając tym samym ich impulsywność oraz chęć wydawania większej ilości pieniędzy niż zazwyczaj. Szał związany z kupowaniem prezentów oraz […]

1 2 3 5

Najnowsze newsy

Co słychać w świecie automatyzacji? Poznaj najnowsze doniesienia z życia grupy SelfMaker. Nowe urządzenia, wdrożenia oraz eventy.
Aktualności >

Zacznijmy Twój projekt

Żadne wyzwanie nas nie zaskoczy. Przeanalizujemy Twój biznes i zaproponujemy Ci rozwiązania, które wyniosą go na wyższy poziom.
Porozmawiajmy >

Kariera w Selfmaker

Pracuj z wśród najlepszych specjalistów branży, tworząc rozwiązania zmieniające codzienność nas wszystkich.
Współpracujmy >
Jesteśmy spółką technologiczną projektującą i budującą multifunkcyjne urządzenia samoobsługowe, narzędzia integracyjne oraz oprogramowanie.
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJE
© Copyright 2022 - SelfMaker - All Rights Reserved
cross-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram