Nie istnieje chyba bardziej zakorzeniony w świadomości ludzi obiekt symbolizujący przyszłość niż… roboty! Wariacji na ich temat w całej popkulturze znajdziemy niezliczoną ilość, od stalowych ludzików z diodami i antenkami po złowrogie, uzbrojone i niebezpieczne mechaniczne potwory. Jednak rzeczywistość jest zgoła inna. Co więcej, roboty obecne są w naszym życiu od dziesięcioleci, a efekty ich działań wykorzystujemy praktycznie codziennie. Zaskoczony? W takim razie porozmawiajmy o robotach przemysłowych!
Dlaczego automatyzujemy produkcję?
Podstawą dzisiejszego przemysłu jest automatyzacja procesów produkcyjnych. Poprzez to sformułowanie rozumiemy zastępowanie pracy ludzkiej poprzez odpowiednio skonstruowane i zaprogramowane maszyny, mogące wykonywać określone czynność z tylko minimalną (głównie kontrolną) ingerencją człowieka w cały proces. Zalety takiego są równie liczne co znaczące. Na początek wniosek wynikający z faktu, że na pierwszym miejscu zawsze stoi człowiek. Automatyzacja znacząco poprawia bezpieczeństwo pracy i zdrowie samego pracownika. Dzięki zastosowaniu robotów procesy potencjalnie niebezpieczne a także monotonne, nużące czy wymagające dużej siły, mogą zostać przejęte przez automatykę przemysłową, zmniejszając ryzyko, a także odciążając personel psychicznie i fizycznie, pozwalając jednocześnie przesunąć zasoby ludzkie ku bardziej kreatywnym i niestandardowym zadaniom. Zastosowanie zautomatyzowanych procesów produkcyjnych zapewnia również niespotykaną dotąd higienę i sterylność pracy, trudną do uzyskania innymi sposobami, a konieczną w wielu gałęziach gospodarki (przemysł spożywczy, medyczny, farmaceutyczny). Jednak kluczową i fundamentalną zaletą robotyzacji przemysłu jest możliwość uzyskania niezrównanej, najwyższej możliwej jakości procesu produkcyjnego. Składa się na nią doskonała powtarzalność, nieosiągalna w żaden inny sposób precyzja. Dołóżmy do tego bezkonkurencyjną wydajność pracy połączoną ze stosunkowo niskim kosztem eksploatacji i odpowiedź nasuwa się sama. Automatyzacja to przyszłość!
Najpierw - automotive, obecnie – cały przemysł!
Początki robotyzacji przemysłu to mają swoje źródło w branży motoryzacyjnej i do tej pory to właśnie ten sektor przoduje w ich wykorzystaniu. Pierwsze roboty obsługiwały maszyny odlewnicze, prasy wytłaczające elementy karoserii, później zajmowały się precyzyjnym wykonywaniem spawów, zgrzewów czy lakierowaniem. Obecnie automatyzacja postępuje w każdej branży przemysłu i jest wyznacznikiem rozwoju technologicznego oraz prestiżu danej korporacji, co przekłada się na jej konkurencyjność na rynku, szczególnie międzynarodowym, oraz nieporównywalnie większe możliwości pozyskiwania klientów. Inne duże sektory gospodarki coraz chętniej korzystające z dobrodziejstw robotyzacji to przemysł elektroniczny, metalowy, ale również spożywczy i farmaceutyczny.
Przyszłość i przemysł 4.0
Dalszy rozwój robotyzacji procesów jest częścią tzw. czwartej rewolucji przemysłowej. Po mechanizacji, elektryfikacji i cyfryzacji, nadszedł czas na wdrożenie inteligentnej automatyzacji, opartej o możliwości jakie daje Internet, komunikacja, sztuczna inteligencja. Roboty przyszłości będą miały możliwość porozumiewania się ze sobą, z ludźmi oraz danymi zawartymi w chmurach, współpracy, samodoskonalenia, elastycznego dopasowywania swoich działań do istniejących warunków tak, aby stale zwiększać jakość, skuteczność i uniwersalność swoich działań. Umożliwi to osiągnięcie kolejnych stopni wydajności produkcji, zwiększy możliwość personalizacji i dywersyfikacji oferowanych procesów. Z konceptem Przemysłu 4.0 bardzo blisko powiązany jest Internet Rzeczy (link wewnętrzny), o którym pisaliśmy ostatnio.
Robotyzacja w Polsce
Mimo niepodważalnych zalet procesu automatyzacji przemysłu, Polska nadal okupuje końcowe miejsca zestawień. Wg Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR), wskaźniki gęstości robotyzacji są dramatycznie niskie, nawet na tle państw średnio rozwiniętych jak Czechy i Słowacja. Składają się na to nadal funkcjonujące błędne przekonania i stereotypy którymi obrosło to zagadnienie. Jednym z nich jest pogląd, sugerujący wypieranie pracowników przez roboty, a w konsekwencji wzrost bezrobocia. Doświadczenie z innych krajów pokazuje rezultaty zupełnie odwrotne. Dlaczego? Roboty oferują wspomaganie a nie całkowite zastępowanie człowieka! Co więcej, przekładają się na lepszą kondycję psychiczną, większe zadowolenie z pracy i poczucie spełnienia zawodowego. Dlatego sprawą najwyższej wagi jest zmiana tego stanu rzeczy i wzrost inwestycji w automatykę i poprawienie wskaźników robotyzacji Polski, tylko to pozwoli na utrzymanie międzynarodowej konkurencyjności polskiego przemysłu!
Czas nie będzie czekał! Automatyzujmy Polskę już!
Robotyzacja to droga prowadząca tylko i wyłącznie w stronę rozwoju. Pozwala na realizowanie śmiałych wizji, odważnych pomysłów, znacznie poszerza horyzonty i możliwości, przy znacznym poprawieniu bilansu ekonomicznego i społecznego. Nie jest tajemnicą, że jest to proces nieunikniony, do którego dąży cała światowa gospodarka, dlatego tak ważne jest aby w tym wyścigu zbrojeń nie pozostawać w tyle. Zapewni to konkurencyjność naszego kraju na arenie międzynarodowej, a w konsekwencji rozwój gospodarczy i dobrobyt obywateli. Inwestując w technologię i inwestując w roboty, inwestujemy w Polskę!