KONTAKT

„Warto być rozpędzoną motorówką na wzburzonym oceanie” - zapraszamy do drugiego wywiadu z cyklu #selfevolution powered by Selfmaker

14 marca 2020

Gdy reszta biznesowego świata odgradza się murem gdy słyszy o kryptowalutach i tokenizacji, on wie, że dzięki tej mieszance zmieni oblicze współczesnego inwestowania. O erze #selfevolution, zmianach na rynku i o tym dlaczego automatyzacja to proces wielopoziomowy, pytamy Marka Wieteskę - CEO Selfmaker, jednej z najbardziej dynamicznie rozwijającej się firmy technologicznej.

 

AG: Byliśmy na ten materiał umówieni już dwa tygodnie temu. Z dzisiejszej perspektywy znacząco zmienił się charakter tej rozmowy.

MW: Tak, to prawda, sytuacja jest dynamiczna na rynku, ale kto pyta nie błądzi, nawet w tak wyjątkowej sytuacji.

 

W ostatnich dniach wszystkie polskie media obiegło zdjęcie Dworca Centralnego w Warszawie. Opustoszałe miejsce, gdzie dwoje ludzi w kombinezonach dezynfekuje całą powierzchnię. W tle zamknięte kasy i podświetlony, działający biletomat. To zdjęcie prowokuje do myślenia.

Z pewnością to zdjęcie w Selfmaker przejdzie do historii. Obrazuje też problem, z którym wiele branż boryka się od miesięcy - problem, który teraz nabrał nowego wymiaru, nawet w obliczu tak ogromnego kryzysu. Mowa oczywiście o zastępowaniu pracy ludzi przez maszyny. Często spotykam się z argumentami, że roboty zabiorą nam pracę jednak będąc w branży i widząc od środka z czym zmagają się przedsiębiorcy to jest konieczność bo na każdym szczeblu brakuje ludzi. Zamiana kompetencji ludzkich na maszyny jest po to, by móc usprawnić łańcuch dostaw produktów i usług, właśnie dla ludzi.

 

Co w tym przypadku z licznymi obawami, że maszyny zabiorą nam prace?

To plotka powielana przez wiele osób jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Z doświadczenia naszych klientów, którzy wdrożyli urządzenia samoobsługowe wynika, że dzięki temu nie tylko usprawnili proces obsługi czy sprzedaży o ponad 65%, ale także zaoszczędzili na tym. Dzięki temu większą pulę środków mogli przekazać na podnoszenie kwalifikacji pracowników i migracje ich do zadań bardziej złożonych. Technologia nie jest przeciwko człowiekowi, trzeba jedynie mądrze z niej korzystać.

 

Jak to się ma do nowej rzeczywistości, w której w ostatnich dniach przyszło nam żyć?

Historia świata, historia każdego z nas będzie podzielona na tę przed COVID-19 i po. To, co się wydarzy w najbliższych tygodniach dla każdego jest niewiadomą, która powoduje strach, jednak szacunkowe straty i przebieg wydarzeń jesteśmy w stanie już teraz przewidzieć na podstawie innych krajów. Dlatego w Selfmaker od razu zaczęliśmy działania prewencyjne. Zawsze dbaliśmy o jakość naszych urządzeń, ale teraz dodatkowo postanowiliśmy wesprzeć naszych Partnerów w środek dezynfekujący SelfNanoSilver. W ciągu zaledwie kilku dni, część naszego zakładu przekształciliśmy w pakownię tych środków, by jeszcze bardziej zapewnić bezpieczeństwo dla naszych Partnerów i ich klientów. Płyny dezynfekujące ustawione przy kioskach są standardem na przykład w Indonezji czy Japonii, gdzie samoobsługa cieszy się ogromną popularnością.

 

Ostatnio wiele na rynku mówi się o „Supply-chain challenges” (z ang. problemem z łańcuchem dostaw).

Nic dziwnego. Dla wielu firm na całym świecie najważniejszym czynnikiem od pierwszych dziesięciu tygodni od wybuchu COVID-19 był wpływ na łańcuchy dostaw, które rozpoczynają się w Chinach lub przechodzą przez nie. W wyniku zamykania fabryk w Chinach w pierwszym kwartale odczuwano wiele zakłóceń w tym obszarze, choć wszystkie skutki są oczywiście nadal mało wymierne. Obecna sytuacja pokazuje nam jak wiele wyzwań stoi przed biznesem. Wiekszość firm koncentruje się na tymczasowych środkach stabilizacyjnych, ale dla sporej części z nich, COVID-19 oznacza przyspieszenie we wprowadzaniu strategicznych, długoterminowych zmian w łańcuchach dostaw - zmian, które często były już rozważane, ale z jakiś powodów nie zostały wdrożone. Jednak to nie takie proste w realizacji, tak z dnia na dzień.

 

Jak sytuacja wygląda w Selfmaker?

Stabilnie. Ponad pięć lat temu jak rozpoczynaliśmy prowadzić naszą firmę, niejednokrotnie słyszałem, że warto sprowadzać gotowe kioski z zagranicy, że więcej zarobię, że w takim modelu daleko nie pociągniemy. Byłem uparty, postawiłem na rodzimą produkcję. Jestem z Łodzi w końcu! A tu od dziesiątek lat ceni się rzemiosło, porządną, polską manufakturę. Posiadając firmę w centrum Europy, z zaangażowanymi ludźmi wiedziałam, że damy radę. I tak od tych pięciu lat zaufało nam ponad 30 dużych, korporacyjnych klientów. Projektujemy, budujemy i serwisujemy kioski w Polsce, ale dostarczamy je do klientów w całej Europie. I tylko w ok. 5% jesteśmy zależni od łańcucha dostaw, który teraz dotyka całą branżę. W obliczu tak wielkiej tragedii w wymiarze życia i zdrowia, której jesteśmy świadkami nie wypada mi tego mówić, ale po raz pierwszy mam pewność, że intuicja mnie nie zawiodła przy wyborze kierunku i charakteru naszego rozwoju. Jesteśmy szybką motorówką na wzburzonym oceanie, a to bardzo ważne by być biznesowo elastycznym w tak dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

 

Trzeba było także niezwykłego uporu i odwagi by finansować rozwój firmy poprzez tokenizację części spółki Selfmaker. Skąd taki wybór?

Przez blisko dwa lata szukałem rozwiązań na rynku, które pozwolą nam się rozwijać, jednocześnie pozostawiając wolność decyzyjną na każdym szczeblu. Analizowałem wiele scenariuszy, mocno też przyglądając się temu, co dzieje się na rynku kryptowalut. Wtedy też poznałem Tomka Sychowskiego, niezależnego inwestora w tej branży. Przeprowadziliśmy setki godzin rozmów, analizowaliśmy zagrożenia i potencjalne zyski. Oboje uznaliśmy, że aby móc wykorzystać bezpieczne instrumenty finansowe, jednocześnie nie oddając pakietu kontrolnego w firmie, musimy wyjść do ludzi. Tak zrodził się pomysł na Selfmaker Smart Solutions - projekt finansowany przez społeczność indywidualnych inwestorów, którzy razem z nami współtworzą rynek automatyzacji.

 

Pierwsze sukcesy?

Już za nami! Dzięki społeczności zakupiliśmy halę produkcyjną, gdzie trwają już prace budowlane byśmy mogli wraz z końcem trzeciego kwartału tego roku się tam przenieść. W obecnej sytuacji ten szybki rozwój nabiera dodatkowego znaczenia ponieważ z silnym i niezależnym wsparciem finansowym, a do tego z własną produkcją wiem, że jesteśmy w stanie być jedną z wiodących firm dostarczającą nowoczesne rozwiązania technologiczne, nawet w obliczu światowego kryzysu. Ponieważ po każdym kryzysie przychodzi nowy porządek i nie mamy zamiaru zmarnować tej szansy. Poza tym społeczność wzmocniła wizerunek marki, niosąc idee #selfevolution w świat, za co jestem bardzo wdzięczny. Bo to nie tylko urządzenia samoobsługowe, ale także mocne przekonanie w to, że wolność wyboru, technologia i siła drzemiąca w ludziach o tych samych przekonaniach jest w stanie pokonać wiele przeszkód.

 

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Ja również dziękuję. Pozostańmy spokojni, nie wychodźmy z domu, zadbajmy o bliskich. A po tym wszystkim, idźmy za słowami Winstona Churchill’a, który mówił, że nie wolno nam zmarnować dobrego kryzysu.

 

Rozmawiała: Agnieszka Gonczar


 

BIO: Marek Wieteska, przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem w branży FMCG, od ponad pięciu lat prezes Selfmaker, dynamicznie rozwijającej się spółki technologicznej zajmującej się szeroko pojętą automatyzacją procesów obsługi i sprzedaży. Orędownik nowych technologii, aktywny mówca i propagator idei digitalizacji oraz poprawy jakości doświadczeń klientów w szeroko pojętej branży retail. Miłośnik dobrego jedzenia i boksu. Współtwórca projektu Selfboxa, pierwszego na rynku w pełni modułowego kiosku samoobsługowego, który zdobył prestiżową nagrodę „Innowacje Handlu 2019” w dziedzinie nowoczesnych technologii dla branży retail.

Udostępnij ten wpis

Zobacz również

28 listopada 2022
Retail Show 2022: podsumowanie największych targów branży #retail w Polsce

2 lata retailerzy czekali, by ponownie spotkać się na Retail Show – największych targach z wyposażeniem i rozwiązaniami technologicznymi dla sklepów w Polsce. Przechodząc między alejkami dało się zauważyć wyraźne zmiany, jakie zaszły w tym czasie w retailu. Okres pandemii wpłynął na modyfikację zachowań konsumenckich, a sklepy szybko na nią zareagowały wprowadzając rozwiązania współpracujące z […]

27 stycznia 2022
#selfevolution w mediach: Nowe nawyki zakupowe Polaków - rozmowa z Markiem Wieteską, CEO SelfMaker

Wiemy, że pandemia zmieniła nawyki zakupowe Polaków – handel w ogromnym stopniu został przekierowany do Internetu a samoobsługa się rozwija. Jak to wygląda z perspektywy firmy zajmującej się automatyzacją procesów sprzedażowych?   Tak, to prawda, że pod wpływem pandemii Polacy zmienili swoje nawyki zakupowe i chętniej korzystają z kanałów e‑commerce. Początkowo było to podyktowane względami […]

22 grudnia 2021
#GreenSelfEvolution: na Święta posadziliśmy 100 drzew!

Czas świąt dla wielu firm jest okresem wzmożonej pracy związanej z końcem roku, ale i czasem podsumowań. Momentem, w którym chcemy podziękować tym, którzy przez cały rok towarzyszyli nam w codziennych wyzwaniach – pracownikom, partnerom biznesowym i podwykonawcom. Docenić trud i owoce współpracy, ambitne projekty i wzajemne wsparcie, które pozwoliło rozwijać nasze firmy. ❤ Dlatego […]

25 listopada 2021
SelfMaker na EXPO 2020 Dubai

Za nami największe targi w jakich kiedykolwiek mieliśmy przyjemność uczestniczyć i szczerze powiedziawszy bardzo trudno będzie je przebić w przyszłości. Zgodnie z zapowiedziami i tym, co mogliście oglądać na naszym fanpage, w dniach 6-10 listopada wzięliśmy udział w światowej wystawie EXPO 2020, która tym razem odbyła się w Dubaju. Pierwotnie miała mieć miejsce już rok […]

22 listopada 2021
SelfMaker partnerem Kongresu Nowoczesnej Dystrybucji, 24-25.11.2021, Warszawa

Mamy zaszczyt zaprosić państwa na Kongres Nowoczesnej Dystrybucji, który odbędzie się w dniach 24-25 listopada 2021 w hotelu The Westin Warsaw Hotel w Warszawie.   Czas na zmiany   Branża handlowa w Polsce stoi dziś przed ogromnym wyzwaniem jakim jest transformacja cyfrowa. Nowoczesne technologie zmieniają tradycyjny model handlu i promują zastąpienie dotychczasowych systemów nowatorskimi rozwiązaniami […]

1 października 2021
SelfCoffee na targach Polagra 2021 – 4-6 października 2021 – Międzynarodowe Targi Poznańskie

Polagra 2021 to jedno z kluczowych wydarzeń biznesowych dla branży spożywczej i HoReCa w Polsce. Targi mają długoletnią i bogatą tradycję oraz odznaczają się zróżnicowaną ekspozycją, która została podzielona na trzy równoległe salony: FOOD, FOODTECH oraz HORECA. W każdym z nich znajdziecie stoiska wystawców działających w innej sferze rynku. Nie mogło tam zabraknąć i nas. […]

8 września 2021
RELACJA: Targi EuroGastro 2021

3 września zakończyła się 24. edycja jednych z najważniejszych targów dla branży gastronomicznej w Polsce – Targów EuroGastro. Co roku wydarzenie przyciągają szerokie grono managerów restauracji, hoteli, dostawców i producentów rozwiązań dla sektora HoReCa. Jest to bowiem znakomita okazja do nawiązania kontaktów biznesowych i poznania najnowszych rynkowych trendów. Jak było słychać z niosących się między […]

30 czerwca 2021
SelfMaker i Primulator wprowadzają SelfCoffee, samoobsługowy punkt gastronomiczny

Jak wynika z badania Cafe Monitor ARC Rynek i Opinia, kawę poza domem pije ponad połowa Polaków, a obecnie najczęściej pijemy ją przy okazji tankowania czy zakupów w osiedlowym sklepie. Zmiany w zachowaniach konsumentów przyspieszają wdrażanie automatyzacji przez przedsiębiorców. Nowy format samoobsługowej gastronomii staje się rozwiązaniem nie tylko dla dużych sieci retailowych, ale także dla […]

7 czerwca 2021
Szybkomat Leroy Merlin - jeden z największych automatów click&collect w Europie

Niedawno opisywaliśmy Wam #BusinessCase jednego z naszych klientów, europejskiej sieci sklepów DIY, gdzie nasze urządzenie usprawniło procesy bezkontaktowego i szybszego odbioru zamówień ze sklepu. Dla przypomnienia, cały materiał dostępny > TUTAJ <. Dzisiaj wracamy do Was z wyjątkowym fotoreportażem na temat jednego z tych urządzeń. Jest to automat wyjątkowy nie tylko dlatego, że mamy słabość […]

4 czerwca 2021
BUSINESS CASE: Kiosk przemysłowy – usprawnienie przepływu informacji i dokumentów w firmie XXI wieku

Klient: jeden z czołowych producentów/dostawców AGD Branża: produkcyjna, projektowa, technologiczna Skala: 3 zakłady produkcyjne na terenie Polski + inne w 13 krajach Wykorzystane urządzenie: Infokiosk (zmodyfikowany na potrzeby tych zastosowań) Funkcjonalność i cechy: komunikacja pomiędzy różnymi oddziałami firmy (biuro projektowe, produkcja, księgowość, marketing), przekazywanie ważnych informacji i poleceń, przesyłanie dokumentów, wydruk raportów i wyników)   […]

Najnowsze newsy

Co słychać w świecie automatyzacji? Poznaj najnowsze doniesienia z życia grupy SelfMaker. Nowe urządzenia, wdrożenia oraz eventy.
Aktualności >

Zacznijmy Twój projekt

Żadne wyzwanie nas nie zaskoczy. Przeanalizujemy Twój biznes i zaproponujemy Ci rozwiązania, które wyniosą go na wyższy poziom.
Porozmawiajmy >

Kariera w Selfmaker

Pracuj z wśród najlepszych specjalistów branży, tworząc rozwiązania zmieniające codzienność nas wszystkich.
Współpracujmy >
Jesteśmy spółką technologiczną projektującą i budującą multifunkcyjne urządzenia samoobsługowe, narzędzia integracyjne oraz oprogramowanie.
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJE
© Copyright 2022 - SelfMaker - All Rights Reserved
cross-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram