KONTAKT

Inteligentne podejście do „new normal” w retail

16 lutego 2021

W Polsce konsumenci wciąż zdecydowanie preferują stacjonarne zakupy, szczególnie spożywcze, środków codziennego użytku czy farmaceutyczne. Z kanałów offline w ciągu najbliższych tygodni, wg danych Deloitte, zamierza skorzystać przeszło 80, a nawet 90 proc. z nich. Tymczasem sklepy, urzędy czy powierzchnie rekreacyjne zmagają się z reżimem sanitarnym i ogromnym znaczeniem liczby osób w takich obiektach, szukając przystępnych sposobów na większą automatyzację oraz oszczędności. Łączenie dostępnych technologii w nowy sposób pozwala na stworzenie funkcjonalnych i efektywnych kosztowo rozwiązań, odpowiadających na wyzwania. Przykład? Flow Point, projekt stworzony przez IU Technology we współpracy z Panasonic Industry i firmą SelfMaker płynnie zarządzi liczbą klientów przebywających w sklepie uwalniając pracowników od konieczności żmudnego notowania wejść i wyjść.

 

Pandemia COVID-19 wywarła ogromny wpływ na wiele sfer naszego życia. Niewątpliwie, jednym z sektorów gospodarki, przed którym nowa rzeczywistość postawiła wiele wyzwań jest retail. Zaostrzony reżim sanitarny, konieczność dostosowania działania sklepów do wytycznych ograniczających natężenie ruchu w punktach handlowych – były w pierwszych miesiącach minionego roku zaskoczeniem, z którym wiele firm starało się sobie poradzić w krótkim terminie nieco „po partyzancku”. Pracownik sklepu stojący przy wejściu z kartką i ołówkiem oraz spryskiwaczem z płynem do dezynfekcji rąk, to często spotykany widok.

 

Wydłużający się okres walki z zagrożeniem epidemicznym szybko skłonił rynek do bardziej długoterminowego patrzenia na zmiany. Niektóre kierunki automatyzacji działania retailu były od dawna obserwowane i teraz tylko nabrały szybszego tempa, ale inne odpowiadały na mniej rozpoznane wcześniej wyzwania. Jednym z takich zagadnień jest zmieniająca się wciąż wytyczna co do liczby osób, jakie mogę przebywać na określonej powierzchni w zamkniętej przestrzeni.

 

Chociaż dziś większość rynku ma pewność co do konieczności inwestycji w rozwój automatyzacji, organizacje wciąż borykają się z pokonywaniem stojących im na drodze barier. Tymczasem dobre rozwiązania dla sklepów i marketów nie zawsze wymagają wielkich nakładów i czasu.

 

Zliczanie ludzi w czasie rzeczywistym, wymuszanie jednokierunkowego ruchu na terenie sklepu oraz funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie ułatwiające wchodzącym dezynfekcję rąk – to dziś codzienne zmartwienie branży retail. Pojawienie się szczepionki jeszcze przez dość długi czas nie przyniesie powrotu do sytuacji sprzed pandemii. Przedsiębiorcy mają też świadomość tego, że muszą być przygotowani na podobne wyzwania w przyszłości i elastyczne podejście do zarządzania przepływem ludzi w placówkach naziemnych. Potrzeba przystępnych, skalowalnych rozwiązań, które usprawnią działanie mocno nadwyrężonego przez pandemię sektora”, mówi Krzysztof Świątczak, właściciel firmy IU Technology. „Wykorzystaliśmy opracowany przez nas system w połączeniu z ekranami oferowanymi przez Panasonic Industry oraz automatycznymi dyspenserami SelfClean, aby stworzyć Flow Point”, dodaje Krzysztof Świątczak.

 

Potencjał? Tylko w Polsce, wg danych GUS za 2019 r. jest wciąż ponad 330 tys. sklepów, z czego 27,7% stanowią te z przedziałów pow. 1000 mkw. powierzchni.

 

„Jako Panasonic Industry Poland coraz częściej wychodzimy z przemysłu dostarczając nasze produkty do świata commerce’u – żeby proponować rozwiązania polepszające komfort życia coraz szerszemu gronu odbiorców. Jesteśmy obecni w różnych przestrzeniach i obszarach, takich jak dom, społeczność, biznes i podróże. Chcemy budować lepszy świat poprzez nasz wkład w ochronę środowiska i inne działania, zarówno w działaniach B2C jak i B2B. W przypadku tego projektu cieszy jeszcze bardziej fakt, że działamy wspólnie w walce z pandemią Covid-19”, mówi Piotr Sodulski, Sales Manager w Panasonic Industry.

 

Kiedy liczba osób na danej przestrzeni ma znaczenie

 

Proponowany przez IU Technology system Flow Point pozwala niewielkim nakładem kosztów płynnie zarządzać utrzymaniem zaostrzonych norm bezpieczeństwa sanitarnego bez konieczności angażowania obsługi sklepu do prowadzenia kontroli liczby odwiedzających sklepy i galerie handlowe.

System można skonfigurować do wymagań i możliwości danego sklepu. Pojedyncze urządzenie Flow Point jest w stanie weryfikować ruch w wejściu do szerokości 430 m. Czyli znajdzie zastosowanie także w galeriach handlowych. Niewielki stand wyposażony jest w czujniki, dotykowy ekran LCD, sygnalizator dźwiękowy i wizualny, automatyczny dyspenser płynu do dezynfekcji rąk oraz połączony jest z platformą typu Cloud pozwalającą na podgląd statystyk i stanu urządzenia.

 

Na ekranie można na przykład wyświetlić informację o limicie osób wewnątrz oraz aktualnej liczbie przebywających w sklepie klientów. Lampka sygnalizacyjna oraz komunikat na wyświetlaczu poinformują kolejne osoby czy mogą aktualnie wejść do środka. W przypadku przekroczenia dopuszczalnej liczby osób uruchomi się ostrzegawcza sygnalizacja dźwiękowa i świetlna. W ramach opcji rozszerzonej można m.in. wymusić ruch jednostronny wejść i wyjść.

 

„W przypadku sklepów posiadających kilka wejść, umieszczone przy każdym z nich urządzenia Flow Point komunikują się ze sobą i mają spójną informację o aktualnej liczbie przebywających w środku osób. To duże ułatwienie dla retailerów, którzy do tej pory musieli np. zamykać niektóre drzwi, aby offline zarządzić ruchem klientów. Dzięki zachowaniu prostoty tego rozwiązania, bez szpikowania go nadmierną liczbą funkcjonalności, udało nam się wspólnie zaproponować system, którego koszt może zwrócić się właścicielom sklepu już po miesiącu z uwagi na uwolnienie zasobów ludzkich do innych, bardziej przychodowotwórczych zadań”, mówi Krzysztof Świątczak z IU Technology.


IU Technology działa w branży nowoczesnych technologii informatycznych, produkuje oprogramowanie do zarządzania procesami biznesowymi. Posiada ponad dwadzieścia własnych produktów. Ich systemy wyróżnia m.in. zastosowanie technologii HTML 5, duża skalowalność, modułowość i możliwość adaptacji.

 

Panasonic Industry Poland sp. z o.o. zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów elektronicznych, takich jak: przekaźniki elektromechaniczne, przekaźniki półprzewodnikowe, przełączniki i złącza. Portfolio produktowe zawiera również czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, Panasonic oferuje rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

 

SelfMaker to spółka technologiczna projektująca i budująca multifunkcyjne urządzenia samoobsługowe, narzędzia integracyjne oraz oprogramowanie w pełni dostosowane do aktualnego doświadczenia i przyszłych potrzeb Klientów. Proponuje kioski samoobsługowe wspierające procesy obsługi w różnych gałęziach przemysłu, takich jak: sprzedaż detaliczna, restauracje, recepcje, bankowość, transport zbiorowy.

Udostępnij ten wpis

Zobacz również

28 listopada 2022
Retail Show 2022: podsumowanie największych targów branży #retail w Polsce

2 lata retailerzy czekali, by ponownie spotkać się na Retail Show – największych targach z wyposażeniem i rozwiązaniami technologicznymi dla sklepów w Polsce. Przechodząc między alejkami dało się zauważyć wyraźne zmiany, jakie zaszły w tym czasie w retailu. Okres pandemii wpłynął na modyfikację zachowań konsumenckich, a sklepy szybko na nią zareagowały wprowadzając rozwiązania współpracujące z […]

22 listopada 2022
NOWOŚĆ w ofercie: RECYKLER

Poznaj najnowsze urządzenie od SelfMaker: RECYKLER to samoobsługowe urządzenie do recyklingu opakowań, połączone z systemem motywacyjnym dla użytkowników, aplikacją kioskową oraz mobilną. RECYKLER występuje w wersji wolnostojącej lub w formie dodatkowego modułu do automatu chłodzącego Coolockers z oferty SelfMaker.                SPECYFIKACJA TECHNICZNA: RECYKLER w obu wersjach jest wyposażona w dotykowy ekran wysokiej rozdzielczości, […]

26 lipca 2022
Podsumowanie akcji #GreenSelfEvolution

Jeśli uważnie śledzicie nasze social media, wiecie że już w grudniu 2021 roku zaangażowaliśmy się w akcję sadzenia drzew, którą nazwaliśmy i oznaczyliśmy tagiem #GreenSelfEvolution. Za środki przeznaczane co roku na prezenty świąteczne dla naszych pracowników i współpracowników kupiliśmy sadzonki, które dzięki portalowi posadzimy.pl zostały wykorzystane do zalesienia miejsc wymagających odnowienia drzewostanu. Jednak na tym […]

17 maja 2022
Google otwiera nowe centrum cyberbezpieczeństwa w Maladze

Światowy, znany wszystkim gigant technologiczny – Google, wybrał bliską nam Malagę jako lokację dla swojego nowego centrum cyberbezpieczeństwa. Na 2500 metrach przestrzeni biurowej będą odbywać się sesje szkoleniowe, debaty, warsztaty oraz programy mentoringowe dotyczące bezpieczeństwa branży IT, ale również zaawansowane badania i działania rozwojowe. Głównym inwestorem i jednocześnie rezydentem nowego centrum jest należąca do Google […]

7 marca 2022
Jak ulepszyć "ostatnią milę?"

„Ostatnia mila” zaczyna się w momencie w którym przesyłka znajdzie się w przestrzeni załadunkowej środka transportu firmy kurierskiej. Od tej chwili zegar rusza, rozpoczynając wyścig z czasem na trasie pomiędzy magazynem lub centrum dystrybucyjnym, a domem klienta końcowego. Ten właśnie odcinek obfituje w najwięcej trudności, przeciwności i logistycznych utrudnień, które spędzają sen z powiek pracownikom […]

18 lutego 2022
Rynek e-grocery w Europie - 2022

Chyba większości z nas jeszcze jakiś czas temu ciężko było wyobrazić sobie robienie zakupów spożywczych przez Internet. Kiedy infrastruktura dostaw nie była tak rozwinięta, a przesyłka trwała nawet kilka dni, ryzyko utraty świeżości nabywanych produktów było bardzo wysokie. W ostatnich kilku latach nastąpił jednak pewien przełom, a technologia oraz presja rynku wymusiła znaczne poprawienie czasów […]

1 lutego 2022
Automaty paczkowe & e-commerce – rzut oka na rynek

Czasami rewolucja nadchodzi w samą porę, dokładnie wtedy kiedy dotychczasowe rozwiązania powoli przestają działać, ulegając zmieniającym się warunkom i przegrywając bój z nowymi trendami rynkowymi. Dokładnie tak było z pojawieniem się automatycznych stacji do odbioru przesyłek, zwanych także „lockersami”. Znane już od kilku lat, właśnie teraz świętują swój największy rozkwit. Przyczynił się do tego ogromny […]

27 stycznia 2022
#selfevolution w mediach: Nowe nawyki zakupowe Polaków - rozmowa z Markiem Wieteską, CEO SelfMaker

Wiemy, że pandemia zmieniła nawyki zakupowe Polaków – handel w ogromnym stopniu został przekierowany do Internetu a samoobsługa się rozwija. Jak to wygląda z perspektywy firmy zajmującej się automatyzacją procesów sprzedażowych?   Tak, to prawda, że pod wpływem pandemii Polacy zmienili swoje nawyki zakupowe i chętniej korzystają z kanałów e‑commerce. Początkowo było to podyktowane względami […]

19 stycznia 2022
PODSUMOWANIE 2021 ROKU W SELFMAKER

Kolejny pełny szybkiego rozwoju i sukcesów rok za nami. Może mniej szalony i mniej obfitujący w niespodzianki niż poprzedni, ale dzięki temu dużo bardziej nastawiony na aktywną pracę i dążenie do celu. Wykorzystaliśmy go w 110% uczestnicząc w wielu branżowych imprezach i targach, wprowadzając na rynek nowe urządzenia click&collect oraz self-service, a także podejmując współprace […]

22 grudnia 2021
#GreenSelfEvolution: na Święta posadziliśmy 100 drzew!

Czas świąt dla wielu firm jest okresem wzmożonej pracy związanej z końcem roku, ale i czasem podsumowań. Momentem, w którym chcemy podziękować tym, którzy przez cały rok towarzyszyli nam w codziennych wyzwaniach – pracownikom, partnerom biznesowym i podwykonawcom. Docenić trud i owoce współpracy, ambitne projekty i wzajemne wsparcie, które pozwoliło rozwijać nasze firmy. ❤ Dlatego […]

1 2 3 7

Najnowsze newsy

Co słychać w świecie automatyzacji? Poznaj najnowsze doniesienia z życia grupy SelfMaker. Nowe urządzenia, wdrożenia oraz eventy.
Aktualności >

Zacznijmy Twój projekt

Żadne wyzwanie nas nie zaskoczy. Przeanalizujemy Twój biznes i zaproponujemy Ci rozwiązania, które wyniosą go na wyższy poziom.
Porozmawiajmy >

Kariera w Selfmaker

Pracuj z wśród najlepszych specjalistów branży, tworząc rozwiązania zmieniające codzienność nas wszystkich.
Współpracujmy >
Jesteśmy spółką technologiczną projektującą i budującą multifunkcyjne urządzenia samoobsługowe, narzędzia integracyjne oraz oprogramowanie.
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJE
© Copyright 2022 - SelfMaker - All Rights Reserved
cross-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram