W zawiązaniu do artykułu opublikowanego przez dziennk.pl dnia 26.08.2020 r. oraz Dziennik Gazeta Prawna dnia 27.08.2020 nt. firmy SelfMaker oświadczamy, że informacje w nim zawarte są nieprawdziwe. Jednocześnie pragniemy poinformować opinię publiczną, że Premier Mateusz Morawiecki nie ma nic wspólnego z procesem tokenizacji spółki SelfMaker, ani w zakresie organizacyjnym jak i kapitałowym.
Zdawaliśmy sobie sprawę, że decydując się na tokenizację części udziałów SelfMaker Technology możemy narazić się na mało przychylne opinie w mediach, głównie wynikające z niedostatecznej wiedzy na temat funkcjonowania tego modelu finansowania. Nie przypuszczaliśmy jednak, że stanie się to narzędziem indoktrynacji.
SelfMaker działa na rynku self-service od ponad 6 lat, dostarczając kompleksowe rozwiązania technologiczne dla Klientów i Partnerów z całej Europy. Kasy samoobsługowe, fakturomaty, kioski do dezynfekcji czy ekrany digital signage firmowane przez SelfMaker można spotkać w wielu punktach usługo-handlowych.
Tokenizacja części udziałów Selfmaker Technology Spółka z o.o. odbywa się na podstawie wzajemnej umowy ze spółką SelfMaker Smart Solutions zarejestrowaną w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tokeny można potraktować jako znaki legitymacyjne. Również polski UKNF w niedawnym stanowisku wskazywał, że tokeny można różnie traktować w zależności od charakteru, w tym jako znak legitymacyjny. W związku z tym zyski z Selfmaker Technology Spółka z o.o. będą przekazywane do SelfMaker Smart Solutions z ZEA i tam wypłacane tokenariuszom jako tokenda.
Warto podkreślić, że w ramach wpłaconego kapitału już teraz realizujemy plan rozwoju opisany w Whitepaper. Pierwsze zebrane środki zostały zainwestowane w budowę nowoczesnego zakładu pod Łodzią, który pozwoli nam m.in. zwiększyć możliwość magazynowania produktów o ponad 500%, co z kolei pozwoli na obsługę globalnych zamówień. W nowej hali produkcyjnej, gdzie już teraz trwają intensywne prace budowlane, powstaje także specjalna strefa testowania urządzeń w skrajnych warunkach, a także nowoczesna stalownia.
Wszystkie nasze działania są transparentne i zgodne z obowiązującymi przepisami prawa dlatego tym bardziej pragniemy sprostować domysły Redaktorów DGP, nawiązując kolejno do nieprawdziwych informacji na nasz temat:
1. UOKiK nie ma zastrzeżeń do SelfMaker, a prowadzone jest standardowe postępowanie wyjaśniające, jakich jest wiele w Polsce. Nie jest to postępowanie dot. budowy struktury piramidy finansowej, a „ustalenia czy zasady oferowania i nabywania przez inwestorów nie prowadzą do naruszenia zbiorowego interesu konsumentów” (cytat wprost z postanowienia UOKiK).
2. W UKNF nie ma prowadzonego postępowania względem Selfmaker, więc trudno tu mówić o zastrzeżeniach.
3. Prowizje są wypłacane wobec sprzedaży tokenów, jak w standardowym programie partnerskim, a nie wedle zasady” im więcej osób namówisz, tym więcej zarobisz”. Takich programów partnerskich prowadzonych jest w Polsce wiele. W naszym przypadku prowizja jest uzależniona od sprzedaży. W bankach natomiast często prowizja była wypłacana za samo zaproszenie kogoś do otworzenia rachunku bankowego i to co dziwne - nie budziło zastrzeżeń. Trudno jednak winić w tym Pana Redaktora, który błędnie ocenił system prowizyjny jako matrycowy - wskazując go wcześniej w pytaniach do firmy.
4. Na żadnych materiałach nie ma informacji, że „na SelfMaker zarobisz co najmniej 20% rocznie, a docelowo miliony”. Zyski dla tokenariuszy wypłacane będą z wypracowanego zysku. Nie obiecujemy czegoś, co jest niemożliwe do spełnienia.
Pragniemy również zauważyć, że próby stawiania tezy przez Redaktorów DGP iż działalność SelfMaker ma znamiona piramidy finansowej, w tym próby przedstawiania takiego obrazu sytuacji w kontaktach z naszymi kontrahentami są naruszeniem dóbr osobistych firmy.
Dotąd nie reagowaliśmy na próby naruszenia reputacji marki SelfMaker. W tym przypadku jednak spotka się to z reakcją wszczęcia postępowania sądowego. Nasz dział prawny złoży stosowny pozew w ciągu najbliższych kilku dni.
W imieniu SelfMaker Technology
Marek Wieteska, CEO SelfMaker