KONTAKT

"Kryzys to nie koniec. To początek czegoś nowego" - zapraszamy do trzeciego wywiadu z cyklu #selfevolution powered by Selfmaker

27 marca 2020

Jeśli chciałbyś komuś w dwóch słowach wytłumaczyć czym jest zaangażowanie, jest jeden na to sposób. Te słowa to: Mateusz Szumiński. Człowiek, który na długi czas opuścił swoją rodzinę i dotychczasowe życie, aby w kraju oddalonym o ponad 10 tysięcy kilometrów promować markę, z którą czuje się związany. W tym wywiadzie dowiemy się jak wygląda nastawienie Indonezyjczyków do obecnej, kryzysowej sytuacji okiem Ambasadora Selfmaker. Dowiemy się też, jak mieszkańcy tego kraju zapatrują się na możliwości, które daje automatyzacja.

 

MJ: Witaj Mateusz! Zacznijmy od kwestii, bez której ostatnimi czasy nie może obyć się praktycznie żadna rozmowa. Mowa oczywiście o pandemii koronawirusa. Jak sprawa wygląda w Indonezji?

MS: Niestety nie jest kolorowo. Indonezja jest krajem w dużej części słabo rozwiniętym, co ma spore przełożenie na niską wykrywalność i niezbyt zaawansowane procesy leczenia choroby. Składa się to na duży stosunek zgonów do zachorowań. Oczywiście rząd również tutaj podejmuje odpowiednie kroki, zamykając granice, ograniczając możliwość przemieszczania się, wyłączając z funkcjonowania poszczególne instytucje, przeprowadzając wyrywkowe badania lub udostępniając środki dezynfekujące w miejscach publicznych, jednak ze względu na sporą autonomię poszczególnych regionów, dużo zależy od władz i możliwości każdej z prowincji.

 

Ta sytuacja ma pewnie przełożenie na nastroje społeczne? Jak ludzie radzą sobie z kryzysem epidemiologicznym, ale również z tym gospodarczym, który wydaje się być nieuchronnym następstwem?

Nie chcę, żeby źle to zabrzmiało, ale obserwując tutejszą ludność można odnieść wrażenie, że takie kryzysy jak obecny, nie robią na nich tak dużego wrażenia, jak na reszcie mieszkańców naszej planety. Może to wynikać z faktu, że historia Indonezji jest bardzo bogata we wszelkiego rodzaju kryzysy, zarówno te natury politycznej, ekonomicznej jak i te spowodowane kataklizmami naturalnymi. Jest to obszar o bardzo wysokiej aktywności sejsmicznej i wulkanicznej, więc często dochodzi tu do katastrof na tym polu, a o tsunami z 2004 roku, w którym zginęło ponad sto tysięcy Indonezyjczyków słyszał chyba każdy. Katastrofy te były wielokrotnie bardziej tragiczne w skutkach niż sytuacja obecna.

 

A co z biznesem?

Myślę, że podobnie jak wszędzie. Są skutki epidemii niemożliwe do obejścia. Izolacja ludności, wprowadzanie środków zapobiegawczych i zakazów zawsze będzie wiązać się z drastycznym spadkiem obrotów. Oczywiście najbardziej cierpią branże związane z turystyką, gastronomią i handlem, jednak rykoszetem dostaje cała gospodarka. Taki efekt domina. Ale tak jak wspomniałem wcześniej, trudno tu odczuć cokolwiek w rodzaju paniki, trochę jakby traktowali tą dla nas niecodzienną sytuację jako normalną kolej rzeczy, po której za jakiś czas wszystko odżyje.

 

Może to zabrzmi brutalnie, ale chcesz powiedzieć, że po prostu przyzwyczaili się do sytuacji kryzysowych?

Nie tyle przyzwyczaili, co po prostu są mentalnie przygotowani na ich przeżywanie i wiedzą, że każdy kryzys w końcu mija, a życie wraca do normy i toczy się dalej. Co więcej, kto sprytniejszy, wykorzystuje ten czas na odpowiednie przygotowanie się do okresu lepszej koniunktury, który zawsze przychodzi.

 

Rozumiem. Widać w tym sporą różnicę mentalności pomiędzy nami, Polakami, a mieszkańcami Indonezji.

Zdecydowanie. Różnimy się również samym podejściem do życia, zarówno tego osobistego jak i zawodowego. Oni dzięki swoim doświadczeniom wiedzą co to znaczy prawdziwy kryzys, my się dopiero teraz tego powoli uczymy. Nie osiadają na laurach, nie zamykają się w takiej swojej bezpiecznej „bańce”, tylko żyją tak, jakby problemy miały nadejść w każdej chwili, próbując patrzeć mocno do przodu by w razie trudności zapewnić bezpieczeństwo sobie i rodzinie. Takie podejście się sprawdza.

 

Co dokładnie masz na myśli?

Dosyć naturalnie przychodzi im dywersyfikacja swoich źródeł przychodu. Mimo pracy na etacie, bardzo duża część społeczeństwa prowadzi jakiś swój poboczny biznes, czy to stragan ze świeżymi produktami, mały lokal gastronomiczny lub przydrożny punkt usługowy. Mają do tego spore predyspozycje, między innymi kreatywność, otwarte umysły, umiejętność obserwacji ludzkich potrzeb. Bardzo szybko uczą się też języków w stopniu pozwalającym na bezproblemową komunikację. Jednak jako społeczeństwo nadal wiele aspektów, mówiąc potocznie „kuleje”, szczególnie jeśli chodzi o wydajność pracy, optymalizację wykorzystania mocy przerobowych, czy same standardy obsługi klienta, do których my – Europejczycy nie jesteśmy przyzwyczajeni i mogą nas irytować.

 

Kontynuuj proszę...

Mam na myśli wszechobecny nadmiar czasu, odrywanie się od pracy w celach towarzyskich, co przedłuża proces obsługi. Właściwa edukacja jest tym, co pozwoliłoby uwolnić i właściwie ukierunkować potencjał tych ludzi, bo wierzę, że Indonezja mogłaby być kolejnym z Azjatyckich Tygrysów z prawdziwego zdarzenia, nowoczesnym i gwałtownie rozwijającym się. Właśnie w tych celach edukacyjnych tu jestem, żeby pokazać choć części z nich jak mogą wykorzystać to co w nich najlepsze do uzyskiwania wymiernych korzyści.

 

Czyli to jest właśnie to miejsce dla rozwiązań samoobsługowych?

Właśnie do tego zmierzałem - obecnie samoobsługowe kioski można spotkać właściwie jedynie w McDonald’sach i KFC, są to rozwiązania ustandaryzowane i prawie bliźniaczo podobne do tych polskich. Jednak potencjał jest na dużo więcej. Automatyzacja wielu usług jest możliwa, a nawet potrzebna. Mogłaby zdecydowanie poprawić doświadczenie turystów, poprzez zwiększenie szybkości oraz jakości obsługi. Dodatkowo trzeba przyznać, że Indonezyjczycy są wręcz uzależnieni od technologii i gadżetów. Prawie każdy bez względu na status majątkowy ma przy sobie smartfona i powerbank. Więc i dla nich byłoby to świetne rozwiązanie.

 

Czy poznali już Selfmakera? Jak podoba im się nasza idea?

Poznają. Skala tej wiedzy rośnie z dnia na dzień. Na ten moment mogę powiedzieć, że są zachwyceni, zarówno możliwościami jakie dają nasze kioski, jak i samą jakością wykonania, lekkim i eleganckim designem. Potencjał jest dla nich jasny i widzą w tym przyszłość, są chętni na zainwestowanie swoich środków w sprzęt, aktywnie rozpowszechniają ideę #selfevolution, ale jednocześnie trochę się obawiają.

 

Obawiają?

Tak. Głównie tego, że automatyzacja zabierze im pracę, uniemożliwiając utrzymanie rodziny. To czego nie rozumieją, to fakt, że maszyny z powodzeniem przejmą te najbardziej uciążliwe i czasochłonne czynności, pozwalając im na zajęcie się innymi zadaniami, a w konsekwencji uzyskanie większej ilości czasu, który mogą poświęcić dla swoich najbliższych.
Dlatego właśnie potrzeba solidnych, dobrze funkcjonujących rozwiązań i odpowiedniej edukacji, wtedy rynek to przyjmie z otwartymi rękami.

 

Brzmi świetnie. Wygląda na to, że jesteś właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. Jak oceniasz potencjał na rozwój marki SelfMaker na Indonezji?

A dziękuję, myślę, że nie zawiodę. Widząc entuzjazm miejscowych inwestorów, ale i ludności cywilnej plany są optymistyczne. Być może nawet na uruchomienie produkcji tutaj, na miejscu. Jednak droga do tego jest jeszcze długa a ja nie chcę zapeszać.

 

Wszyscy trzymamy kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia! Powiedz mi jeszcze na sam koniec: Tęsknisz za Polską? Za rodziną?

Odpowiedź jest oczywista – tęsknie bardzo, ale wiem po co tutaj przyjechałem, wiem jaki mam cel, dlatego jestem zmotywowany do intensywnej pracy, żeby wrócić do Polski kiedy wykonam tutaj swoje zadanie.

 

Dziękuję Ci za tą bardzo interesującą rozmowę, powodzenia!

Również dziękuję!

 

Rozmawiał: Mateusz Jarzombek

 


 

 

Mateusz Szumiński: marketer z wieloletnim doświadczeniem, a prywatnie kochający mąż i ojciec. Jego pasją są podróże, siatkówka i dobre jedzenie, szczególnie to pochodzące z dalekich krajów. Z zawodu spawacz, jednak dzięki swojemu optymizmowi i ekstrawertycznej osobowości zdecydowanie lepiej odnajduje się wśród ludzi, z którymi może budować relacje zarówno biznesowe jak i prywatne. Dla rozwoju SelfMaker wyjechał do Indonezji, aby tam szerzyć ideę #selfevolution.

Udostępnij ten wpis

Zobacz również

27 stycznia 2022
#selfevolution w mediach: Nowe nawyki zakupowe Polaków - rozmowa z Markiem Wieteską, CEO SelfMaker

Wiemy, że pandemia zmieniła nawyki zakupowe Polaków – handel w ogromnym stopniu został przekierowany do Internetu a samoobsługa się rozwija. Jak to wygląda z perspektywy firmy zajmującej się automatyzacją procesów sprzedażowych?   Tak, to prawda, że pod wpływem pandemii Polacy zmienili swoje nawyki zakupowe i chętniej korzystają z kanałów e‑commerce. Początkowo było to podyktowane względami […]

26 marca 2021
Siłą dobrego inwestora jest świadomość - wywiad z Tomkiem Sychowskim, CTO w SelfMaker Smart Solutions

SelfMaker Smart Solutions to most łączący świat inwestycji tradycyjnych z nowoczesnymi rozwiązaniami cyfrowymi. Jest miejscem ścierania się inwestorów pochodzących z zupełnie różnych środowisk, opartych na różnych wartościach i funkcjonujących w zgodzie z innymi zasadami. O realistycznym podejściu cechującym świadomego inwestora rozmawiamy z  Tomaszem Sychowskim, jednym z założycieli SelfMaker Smart Solutions, doświadczonym inwestorem rynków tradycyjnych oraz […]

29 stycznia 2021
"Jak wejść w nowy rok z hukiem?" - wywiad z Prezesem grupy SelfMaker - Markiem Wieteską

Właśnie czytacie pierwszy wywiad #selfevolution w nowym 2021 roku. Początek roku jest zwykle okazją do rozpoczęcia nowego rozdziału w historii, podjęcia nowych działań. Jaki dla firmy SelfMaker był 2020, oraz przede wszystkim jaki będzie 2021 opowie nam sam Prezes grupy SelfMaker – Marek Wieteska   Mateusz Jarzombek: Witaj Marku! Marek Wieteska: Cześć, witam. To o […]

5 czerwca 2020
"Niektóre bariery są tylko w naszej głowie, inne pokonasz z SelfMakerem" - zapraszamy do kolejnego wywiadu z cyklu #selfevolution

Szczere pragnienie i prawdziwe zaangażowanie potrafi przełamać wszystkie bariery, które na pozór wydają się nie do przejścia. Nasz dzisiejszy rozmówca pokonał zarówno te komunikacyjne jak i geograficzne, aby aktywnie promować SelfMakera w odległym kraju. Dlatego właśnie dziś, możemy świętować tak znaczący wzrost silnej, hinduskiej społeczności w szeregach SelfMaker Smart Solutions. O tym jak wygląda życie […]

14 marca 2020
„Warto być rozpędzoną motorówką na wzburzonym oceanie” - zapraszamy do drugiego wywiadu z cyklu #selfevolution powered by Selfmaker

Gdy reszta biznesowego świata odgradza się murem gdy słyszy o kryptowalutach i tokenizacji, on wie, że dzięki tej mieszance zmieni oblicze współczesnego inwestowania. O erze #selfevolution, zmianach na rynku i o tym dlaczego automatyzacja to proces wielopoziomowy, pytamy Marka Wieteskę - CEO Selfmaker, jednej z najbardziej dynamicznie rozwijającej się firmy technologicznej.   AG: Byliśmy na […]

21 lutego 2020
„Trzeba umieć słuchać" - zapraszamy na pierwszy wywiad z cyklu #selfevolution powered by SelfMaker

Listopad 2019 rok, portiernia największych targów retail w Polsce. Na długo przed planowaną rejestracją widać tłum ludzi, machają energicznie, rozmawiają. Ale nic nie słychać. Czuć jedynie unoszącą się wokół energię, wobec której ciężko przejść obojętnie. Migają. Z tłumu wyłania się Kamil, który wskutek wypadku w dzieciństwie stracił słuch. Człowiek szalenie ambitny, lider. To dzięki tej […]

Najnowsze newsy

Co słychać w świecie automatyzacji? Poznaj najnowsze doniesienia z życia grupy SelfMaker. Nowe urządzenia, wdrożenia oraz eventy.
Aktualności >

Zacznijmy Twój projekt

Żadne wyzwanie nas nie zaskoczy. Przeanalizujemy Twój biznes i zaproponujemy Ci rozwiązania, które wyniosą go na wyższy poziom.
Porozmawiajmy >

Kariera w Selfmaker

Pracuj z wśród najlepszych specjalistów branży, tworząc rozwiązania zmieniające codzienność nas wszystkich.
Współpracujmy >
Jesteśmy spółką technologiczną projektującą i budującą multifunkcyjne urządzenia samoobsługowe, narzędzia integracyjne oraz oprogramowanie.
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJE
© Copyright 2022 - SelfMaker - All Rights Reserved
cross-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram